Aktuelt


Kalender (10:13)

  
04-aug-202113:45 Olympiske Lege¼-finaleFrankrig - Nederlandene Kanal 5(D)  
04-aug-202116:45 Olympiske Lege¼-finaleSverige - Sydkorea DR2(F)  
05-aug-202118:00 U17-EM grundspil (1:3) Danmark-Montenegro  
06-aug-202114:00 Olympiske Lege½-finale - DR2(D)
06-aug-202115:05 Olympiske Lege½-finale - Kanal 5(F)
06-aug-202120:00 U17-EM grundspil (2:3) Schweiz-Danmark  
08-aug-202108:00 Olympiske LegeFinale - DR1(D)
08-aug-202120:00 U17-EM grundspil (3:3) Danmark-Østrig  
25-aug-202118:30 KvindeligaenTræningViborg HK - Odense HåndboldTV2 Sport  
31-aug-2021 Ligaen grundspil (1:26)  

Status

  
03-aug-2021Marleen Kadenbach HL Buchholz 08/Rosengarten Hånd. Operation venter
01-aug-2021Lea Watzl Frisch auf Göppingen Korsbånd
29-jul-2021Mieke Düvel u20Buxtehuder SV Fod Opereret igen
29-jul-2021Mia Lakenmacher Buxtehuder SV Korsbånd
27-jul-2021Kovacsics Anikó AFerencvárosi TC Skulder. Færdig ved OL
27-jul-2021Naomi Conze U18SV Werder Bremen Korsbånd Ude mindst 5 måneder
27-jul-2021Cecilie Woller u20SV Union Halle/Neustadt
20-jul-2021Isabelle Andersson AKorsbånd (højre)
19-jul-2021Michelle Stefes TVB Wuppertal Spilletid (træningskamp)
11-jul-2021Alexandrina Barbosa ACSM Bucureşti Ledbånd Spilletid (lh)

Klubskifter

  
03-aug-2021Trine Knudsen Horsens HK > Odense Håndbold 1 sæson
30-jul-2021Elena Streltsova AGU Adyif Maykop > Baltiyskaya Zarya
28-jul-2021Nataša Ćorović ŽRK Levalea > ŽRK Budućnost
jul 2021Anastasiia Seradskaia u20AGU Adyif Maykop > Stavropol-SKFU
27-jul-2021Camilla Madsen (2) Horsens HK > SV Union Halle/Neustadt Erstatning for skadet Woller
26-jul-2021Lada Samoyenko HC Zvezda > Gomel HC
23-jul-2021Ksenia Sharmakova Ufa-Alisa > Baltiyskaya Zarya
23-jul-2021Bruna Zrnić RK Podravka > ŽRK Budućnost 2 sæsoner
22-jul-2021Oksana Ustimchuk HC Lada > Dinamo Volgograd
20-jul-2021Frida Rønning u20Oppsal IF > Borussia Dortmund 1 sæson

Stab

  
02-aug-2021John Larsen Ajax København TrænerU17
23-jul-2021Ekaterina Andryushina aMetz Handball Assistenttræner
22-jul-2021Szabó Edina USA ACheftræner
22-jul-2021Szabó Edina USA AKonsulent
22-jul-2021Julio SainzUSA ACheftræner
21-jul-2021Malin Larsson Skara HF Assistenttræner1+1 sæson
16-jul-2021Costică Buceschi CS Minaur Cheftræner
11-jul-2021Tore Johannessen Norge U20Træner
09-jul-2021Norman Rentsch BSV Sachsen Zwickau Cheftræner2 sæsoner
05-jul-2021Irina Bliznova aHC Lada Præsident

Kontraktforhold

  
26-jul-2021Lada Samoyenko HC CSKA
21-jul-2021Emma Nuhanovic H65 Höör HK
15-jul-2021Jovana Micevska AOGC Nice Handball 2 sæsoner
14-jul-2021Andrea Klikovac ACSM Bucureşti 2 sæsoner
13-jul-2021Livia Ventura AMadeira Andebol SAD
13-jul-2021Smidéliusz Júlia ESV 1927 Regensburg
12-jul-2021Kristy Zimmerman aBourg de Péage Drôme Handball
12-jul-2021Ekatarina Chernova aDinamo Volgograd Knæskade
09-jul-2021Katharina Kaube HL Buchholz 08/Rosengarten
07-jul-2021Cecilie Specht Ajax København

Fødselarer 04-aug-2021 (21)

Bettina Grenz-Klein 55 år
Tine Ladefoged a44 år
Irena Tomášková 40 år
Lucie Dostálová 38 år
Eneleidys Guevara a35 år
Emilie Strangholt 31 år
Jelena Trifunović A30 år
Nives Fatkić u2030 år
Grace Shokkos A30 år
Mathilde Skov Jensen 28 år
Ács Anna 27 år
Csoknyai Nóra 27 år
Marija Uskokovic 27 år
Hámori Konszuéla A25 år
Vasiliki Vasileiadou 25 år
Therese Lindström 23 år
Natasja Øhrgaard u1823 år
Kalia Klomp 22 år
Marie Aas 22 år
Katrine Harberg 22 år
Guro Ramberg u2020 år
  

Notater

  
Ukampdygtig (29-jul-2021)
Skade/sygdom
(www.hbf-info.de) (1)


Licensforhold: Danmarks deltagere (10-jul-2021)
2021/2022
- VHK og HIH deltager
- København og NFH er efter tur blevet tilbudt den 3. plads, men har takket nej (NFH pga. økonomi)
(www.europamester.dk) (2)


Licensforhold: Udskiftningsregler (05-jul-2021)
2021/2022
- Truppen består af 14 (nettotrup) +1 (reserve) + 13 spillere (bruttotrup)
- Fra start udvælges nettotrup+reserve fra bruttotruppen
- Før hver efterfølgende kamp kan en spiller i bruttotruppen bytte plads med reserven
- Derefter kan reserven evr. bytte plads med en spiller i nettotruppen
- I tilfælde af skade, må en spiller fra bruttotruppen bytte plads med den skadede spiller (frem til 1/4-finalen)
- I tilfælde af skade hos en målvogter, må en målvogter fra bruttotruppen bytte plads med den skadede målvogter (frem til finalen)
- Reglerne gælder kun for OL i Tokyo
(handballfast.com) (3)


Licensforhold (29-jun-2021)
2021/2022
- Skuru er kvalificeret til European League, men stiller ikke op (økonomi) (kilde, 18. juni)
- Pladsen går i stedet til grundspillets #2, Sävehof, der endda får et wildcard til Champions League (kilde)
(savehof.se) (4)


Licensforhold (29-jun-2021)
2021/2022
- 10 pladser tildelt mestrene fra top 9-landene på klubranglisten (se separat notat) samt Györ, da Ungarn er højest rangede land (en regel, der ikke fremgår af rangeringen, men de er jo også mestre fra 2017-2019)
- De resterende 6 pladser tildeles som wildcards
- Ansøgere: Banik Most, Bietigheim, Esbjerg, Kastamonu, Krim, Metz, Minaur, Rostov-Don, Storhamar og Sävehof
- Wildcards uddeles 28. juni, lodtrækning foretages 2. juli
(kilde, 21. juni)
- Dortmund udtaget med forbehold, Banik Most er reserve (kllde)
(www.eurohandball.com) (5)


DHDb-projektet 2012-2021